Eğitim Toplumu Değiştirebilir Mi?

26,40Liste fiyatı33,00
KÜNYE
  • ISBN : 978-605-170-097-7
  • Boyut : 13,5 x 21
  • Sayfa Sayısı : 264
  • Baskı : 1.Baskı(1. Baskısından tercüme edilmiştir) / 2017
Editör/ler :

Eşitsizliğin ortaya çıkmasında eğitimin rolü üzerine Sağ ve Sol arasındaki büyük farklılıklara rağmen, her iki tarafın da paylaştığı ortak öğe, ya kaybolmakta olan şeyi onarmak ya da olan şeyi tümüyle değiştirmek için eğitimin toplum hakkında bir şeyler yapabileceği ve yapması gerektiği anlayışıdır. 
Soru, 1932'de radikal eğitimci George Counts tarafından, "Okul yeni bir toplumsal düzen kurmaya cesaret eder mi?" diye sorulduğunda, tüm eğitimci nesline toplumun yeniden inşası için katılmaları, aslında liderlik etmeleri için meydan okuyarak belki de en özlü bir şekilde ortaya konuldu. 
70 yıldan uzun bir süre sonra, eğitimci, yazar ve aktivist Michael Apple, Counts'ın şimdi ikonik (görüntüsel) olan eserlerini yeniden değerlendirip onları azınlık hâle getirilmiş insanların aynı derecede güçlü sesleriyle karşılaştırmış ve görünüşte basit olan "eğitimin gerçekten toplumu değiştirmeye gücü olup olmadığı" sorusunu sormuştur. 
Bu çığır açan çalışmada, Apple, büyük toplumda egemenlik ve itaat ilişkilerine meydan okumak için okulların neler yaptığı ve yapabileceği konusunda tatmin edici bir anlayışa doğru eğitimcileri yönlendirmektedir. Bu mihenk taşı kitap, toplumdaki grupların karşı karşıya kaldığı ideolojik ve ekonomik koşullar hakkında hem kışkırtıcıdır hem de dürüsttür ve Apple'ın çalışmalarının literatüründe ve daha genel olarak da eğitim bilimleri literatüründe bir klasik olacağı kesindir Michael W. Apple, ABD'nin Madison şehrinde bulunan Wisconsin Üniversitesinde John Bascom Eğitim Programları ve Öğretimi ve Eğitim Politikaları Çalışmaları Profesörüdür.

 
#
Tamam