Kuramdan Uygulamaya Edebiyat Çalışmaları

16,00Liste fiyatı20,00
KÜNYE
  • Yazar : Ömer Solak
  • ISBN : 9786055213749
  • Boyut : 16 x24 cm
  • Sayfa Sayısı : 200 Sayfa
  • Baskı : 1, Baskı / 2014
Bu kitabın E-KİTAP halini aşağıdaki bağlantıdan satın alabilirsiniz.

〈Satın Al〉


Tatmin edici bir bilimsel çalışma ortaya koyabilmek, heyecan verici olduğu kadar zor bir süreçtir. Bunun temel sebebi, metot bilgisi eksikliğidir. Halbuki bilim, gücünü metodundan alır ve metot, bir edebiyat araştırıcısını tutarlı, geçerli, yaygın, denemiş ve optimal şartları taşıyan bir araştırmaya götürür.

Lisans ve lisansüstü araştırmalar farklı seviyelerde farklı beceriler gerektirir. Edebiyat çalışması yapmak isteyen herkes için bir el kitabı olarak tasarlanan bu kitapta araştırmacılara alanın gerektirdiği bilgi ve beceriler edindirilmeye çalışılmıştır: Bilimsel bir çalışma için gerekli entelektüel süreçlere ve bu süreçlerde yapılan hatalara dair bir farkındalık kazandırmak da çalışmanın hedefleri arasındadır. Böylesi bir farkındalık, sadece Türkoloji öğrencileri için değil; diğer filoloji öğrencileri, eğitim fakültelerindeki dil ve edebiyatı eğitimi öğrencileri için de akademik süreçleri heyecan verici kılabilecektir.

Kitapta edebî metin çözümlemelerinde hakim olan kuramsal ilişkiler, tarihsel bir süreç içinde verilmiştir. Bu sebeple kitap, edebi çözümleme yaklaşımlarının ilişkili olduğu kuramsal arka plana ve bunlar arasındaki ilişkilere dair gelişimsel bir kaynak olarak da kullanılabilir. Öte yandan kitapta her bir kısım, okura çok yönlü bir perspektif kazandırmak amacıyla, kendi konusunu farklı tartışmalar ve bakış açıları ışığında ele almaya çalışmıştır.

 
#
Tamam