Nitel Araştırma Yöntem, Teknik, Analiz Ve Yaklaşımları

38,40Liste fiyatı48,00
KÜNYE
  • ISBN : 978-605-170-028-1
  • Boyut : 16 x 24
  • Sayfa Sayısı : 416
  • Baskı : 2.Baskı / 2017
Editör/ler :
Bu kitabın E-KİTAP halini aşağıdaki bağlantıdan temin edebilirsiniz

〈Satın Al〉

**Akademik kopyası yoktur..

Bu kitapta nitel çalışmalara ağırlıklı olarak eğitim bilimleri, yabancı dil eğitimi ve bağlantılı çalışmalardan yola çıkarak farklı bir bakış açısı getirilmektedir. Ayrıca burada anlatılan tüm yöntem ve tekniklerin tüm sosyal bilimler alanlarına uyarlanabileceği açıkça her kısımda görülmektedir. Bu bağlamda, bu kitap nitel çalışmalar üzerine yazılmış diğer eserlerle birlikte Türkiye’de yapılan nitel araştırmalar konusunda araştırmacıları aydınlatıcı bir özellik taşımakta ve araştırma alanına önemli bir katkı yapmaktadır.

Bu kitabın amacı nitel araştırma öğretimi ve uygulamasında araştırmacılara, öğretim elemanları ve öğrencilere yardımcı olmaktır. Kitap, post modern dünyada etkili nitel araştırma yapma konusunda çok çeşitli araştırma yöntemlerini sunmaktadır. Buna ek olarak, kitap, yukarıda özetlenen kısımlarında, nitel araştırmanın göz ardı edilmiş veya pek kullanılmayan alanlarını ve uygulama şekillerini (içerik analizi, anlatı vs.) sunarak bilim insanlarını nitel araştırma konusunda çalışmaya teşvik etmektedir (Ritchie, Lewis, Nicholls, ve Ormston, 2013).  Bu kitap, aynı zamanda, “’iyi’ veya ‘kaliteli’ bir nitel çalışmanın nasıl olması gerektiğini de anlatmaktadır (Potter, 2013).
Ayrıca bu kitapta, nitel araştırmanın değerlendirilmesi ve nitel araştırmaya değer biçilmesi konularına odaklanılmaktadır. Belirli bir araştırma sorunu tespit edip bulguları sunmaktan, tartışma bölümünü yazmaya kadar nitel bir çalışmanın temel bileşenlerine ışık tutulmaktadır. Genel olarak, kitap, nitel araştırma sırasında kullanılan yaklaşımları anlamayı sağlayacak bir mantık çerçevesini araştırmacılara sunmaktadır. 

Kitap beş bölümden oluşmaktadır;

Birinci bölümde kavramsal olarak nitel araştırma yaklaşımına genel bir giriş yapılmaktadır. İkinci bölümde nitel araştırma yöntemleri, üçüncü bölümde ise nitel veri toplama teknikleri tanıtılmakta ve örneklerle anlatılmaktadır. Kitabın dördüncü bölümü nitel verilerin incelenmesinde izlenecek yolları ve alanda kullanılan yazılım programlarının kullanımını içermektedir. Son bölüm ise nitel çalışmaların yayınlanması aşamaları ile ilgili Sosyal Bilimler alanındaki deneyimli ve genç araştırmacılara, lisans ve lisansüstü öğrencilere ve hali hazırda yukarıda saydığımız alanlarda araştırma yapan herkese öneriler sunmaktadır.

 
#
Tamam