ANI YAYINCILIK

NVIVO

Nitel Araştırma Yazılımı NVivo

Nitel araştırma nedir?

Nitel araştırmanın ilgili olduğu alanları, sonuçları keşfetmek, olguları anlamak ve sorulara cevap bulmaktır. Hemen her işyeri ve çalışma çevresinde, neredeyse her gün nitel bir araştırma gerçekleşir ancak resmi adıyla bilinmiyor olabilir.
Nitel araştırma konunun “nasıl?” sorusunun cevabı olan kısmını değil; görüşme kayıtları, e-postalar, notlar, geribildirim formları, resimler ve videolar gibi yapılandırılmamış veri analizlerinden oluşan ve konunun “neden?” sorusunun cevaplandığı kısmını araştırır. Nitel araştırma, nicel araştırmaların aksine, sonuca ulaşmak için istatistik veya rakam kullanmaz.

Nitel araştırma yazılımı nedir?

İşitsel veya görsel dosyalarda, metinlerin anlamlarını araştırmak, karışıklığa ve zaman kaybına sebep olabilir. Nitel araştırma yazılımı bu bilgileri kontrol edebilmenize, şekillendirmenize ve yorumlamanıza yardımcı olur. Sizin yerinize düşünmez ancak size materyaliniz doğrultusunda çalışabileceğini, yeni modeller keşfedebileceğiniz, konuları tanımlayabileceğiniz anlayışları bir araya getirebileceğiniz ve sonunda da güçlü tespitler ortaya çıkarabileceğiniz çok yönlü bir çalışma alanı sağlar.

Kimler NVivo programını kullanır?

NVivo’yu, sosyal bilimlerin tüm alt dallarında çalışan sosyologlar, psikologlar, tarihçiler, siyaset bilimciler, iktisatçılar ve eğitim bilimleri alanındaki tüm akademisyen ve araştırmacılar kullanabilirler. Fen ve sağlık bilimleri de alan çalışalarında ve araştırmalarında NVivo’dan yararlanabilirler.

Güçlü Bir Analiz İçin NVIVO

  1. Nitel ve Karma Yöntem Verilerinizi Kullanarak Daha Fazlasını Keşfedin

NVivo, çeşitli verilerden daha zengin bilgiler edinmek için en güçlü ve en kullanışlı araştırma yazılımıdır. Öğrenme ve kullanma kolaylığı sunduğundan ihtiyacınız olan bilgileri hızlıca bulabilir ve araştırmanızın verimliliğini artırabilirsiniz. NVivo ile, ölçülebilir demografik bilgilerden nitel soru ve görüşmelere kadar neredeyse tüm veri kaynaklarını tek bir yerde içe aktarabilir, analiz edebilir ve keşfedebilirsiniz.

  1. NVivo ile Daha Verimli Çalışın

NVivo’yu seçerek, esnek bir modül yelpazesine erişme ve özel ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde desteklemek için çalışma ve öğrenme seçeneklerine sahip olmanın benzersiz avantajını elde edersiniz. Güçlü analiz, araştırma hareketliliği veya işbirliği için destek arıyorsanız, NVivo size uygun seçenekler sunar.
Küçük araştırma ekipleri NVivo Collaboration Cloud ile dünyanın her yerinden projeler üzerinde işbirliği yapabilir.
Tek bir merkezi konumdan çalışan daha büyük ekipler NVivo Collaboration Server’dan yararlanabilirler.Anketler, röportajlar, makaleler, videolar, e-posta, sosyal medya ve web içeriği, zengin veya düz metin, PDF, ses, dijital fotoğraflar, elektronik tablolar, OneNote ve Evernote’tan notlar dahil olmak üzere neredeyse tüm kaynak veya dillerden araştırma verilerini içe aktarabilir ve çalışabilirsiniz.Bir projeye başladığınız andan itibaren temaları analiz edebilir ve keşfedebilirsiniz. NVivo, araştırma sürecinde size rehberlik eder ve yolculuk boyunca kullanabileceğiniz ipuçlarını ve püf noktaları size gösterir. Temaları hızlı bir şekilde tanımlamak veya bulguları doğrulamak için otomatik kodlamayı kullanabilirsiniz.NVivo; EndNote, Mendeley, RefWorks, Zotero, IBM SPSS Statistics, Qualtrics, Survey Monkey, OneNote, Evernote, Microsoft Access ve Framework gibi birçok yaygın araştırma aracıyla uyumludur. Ayrıca NVivo, Office 365 ile tam bir yıllık entegrasyon içerir, böylece Excel ve Word gibi Microsoft ürünlerinden notları ve verileri içe aktarabilirsiniz.Karmaşık soruları kolayca sorabilir ve konular, kişiler veya yerler arasında ortaya çıkan temaları arayabilirsiniz. Verilerinizden daha fazla bilgi edinmek için güçlü sorgular oluşturabilirsiniz. NVivo, farklı seviyelerde uzmanlık ve deneyime sahip araştırmacıları desteklemektedir.NVivo’nun tek kullanıcılı süresiz lisanslardan öğrenci lisanslarına ve kurumsal kuruluşlar için sunulan seçeneklere kadar herkese uygun bir lisanslama seçeneği vardır. NVivo ile çalışmaya, geniş ve çeşitli hacimlerdeki verilerden büyük resmi görmeye başlayın.


NVivo’nun Araştırmacıya Sunduğu Olanaklar

NVivo benzerleri içinde Microsoft windows ilkelerini kullanan tek yazılımdır, kullanımı kolaydır. NVivo sizin bireysel çalışma tarzınıza cevap verir. Herhangi bir projeyi ne şekilde isterseniz yönlendirebilirsiniz, kendi belgelerinizi yaratabilirsiniz. Metin, ses, görüntü, resim ve sosyal medya analizlerinizi yapabilirsiniz. NVivo’nun birleştirme fonksiyonu ile şehirler, ülkeler, kıtalar arası çalışabilirsiniz.

Farklı dillerde mi çalışıyorsunuz?

NVivo gerçek bir global işbirliğine izin vererek, dillerin her türlü kombinasyonunda çalışma yapmanıza olanak sağlar. NVivo’yla projenizin veritabanını ve araştırma materyallerinizi tek bir dosya gibi saklayın ve böylelikle projenizi tamamen taşınabilir hale getirin. Ya da; geniş video ve ses dosyaları ile çalışıyorsanız, onları ayrı ayrı saklayın ve projenizle birleştirin. Dünyada ilk kez NVivo, materyalinizi nasıl isterseniz o şekilde analiz etme fırsatı sunarak size doğrudan ses veya video dosyalarınızla çalışma olanağı sağlar.

NVivo’nun güçlü ‘kodlama’ araçları oldukça kapsamlıdır ve karmaşık bilgileri basitçe düzenlemenize ve bütünüyle planlamanızı sağlamaktadır. Siz çalışmanıza devam ederken, kilit noktaları vurgular, hızlı geri çağırma ve daha sonra analiz yapmaya olanak sağlar.

Öğelerin, işlemlerin veya insanların arasındaki ilişkiler hakkında araştırma veya soruşturma mı yapmak istiyorsunuz?

NVivo’nun benzersiz ‘ilişkiler’ aracı ile analizinizi tamamen yeni bir aşamaya taşıyabilirsiniz. NVivo kodlama çubuklarıyla proje konularınızı izler ve dünyada ilk kez cinsiyet, yaş veya gelir gibi diğer ciddi ve çok önemli etkenlerle karşılaştırma yapma olanağı sunar. NVivo’nun kapsamlı araştırma araçları en ince eğilimler ve modelleri bile açığa çıkarabilmektedir. Anketler bile saklanabilir ve sonuçlar zaman zaman karşılaştırılabilir.

Nasıl Edinebilirsiniz

Bireysel edinme/satın alma Çalışma ve araştırmalarınızda yararlanmak üzere bireysel olarak NVivo’yu edinebilirsiniz. Anı Yayıncılığa e-posta ya da telefonla ulaşıp kullanıcı sayısına göre fiyat alabilirsiniz. Anı Yayıncılık size programı en geç iki hafta içinde teslim etmeyi garanti etmektedir.

Kurumsal satın almak için her türlü kurum ve şirket, Anı Yayıncılığa ulaşarak kullanıcı sayısına göre fiyat alabilir. Üniversiteler, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ve Bilimsel Araştırma Fon Saymanlığı aracılığıyla NVivo’yu satın alabilirler. Üniversiteler kendi server’larına yükleyerek çoklu kullanıcılar oluşturabilirler.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşÜrünler Sayfası